Nowoczesne łódzkie biurowce

Aleksandra Hac, emka, jp
2008-07-09, ostatnia aktualizacja 2008-07-11 09:20

Do tej pory wielki biznes nas omijał. Firmy szukające w Łodzi powierzchni na prestiżowe biuro, oddział czy centralę były odprawiane z kwitkiem i wprowadzały się do Krakowa, Wrocławia albo Poznania.

Niebawem to się zmieni, a w Łodzi w nowych gmachach oraz dawnych fabrykach powstaną biurowce klasy A. Jedne uzupełnią zabudowę przy ważnej ulicy, drugie wypełnią narożnik skrzyżowania dużych arterii, a jeszcze inne tchną ducha w stare mury, które po upadku przemysłu lekkiego czekały na nowego gospodarza. Biurowce, które opiszemy, to, mamy nadzieję, dopiero zwiastun do biurowej przyszłości Łodzi i w następnych latach będziemy mogli uzupełniać ich listę o kolejne gmachy.



Żagiel przy Polmosie

Nasz spacer zaczynamy przy "skrzyżowaniu marszałków". Tam przy zakładach Polmos powstaje: FORUM 76. To przedsięwzięcie łódzkiej firmy Virako. Wcześniej ta sama, ale jeszcze pod szyldem Faktoria, zamieniła w centrum biznesowe dawną fabrykę motorów Henryka Wagnera. Tym razem inwestor postawił na nowoczesną architekturę. Dzięki temu już na początku przyszłego roku przy rogu al. Piłsudskiego z ul. Kopcińskiego zobaczymy biurowiec, który będzie się składał z dwóch budynków połączonych szklanym atrium. Wyższy z nich będzie miał sześć pięter i elewację z ciemnego kamienia ozdobioną szklanym wykuszem. Jego południowa ściana lekko wygięta będzie przypominała żagiel lub zgiętą kartkę papieru. Z jego zielonego dachu będzie można podziwiać panoramę miasta. Inwestycja łódzkiego dewelopera poza samym narożnikiem odmieni też wygląd jednej z elewacji zabytkowych zakładów Polmos. Sąsiadująca z biurowcem ściana zostanie oczyszczona i wyeksponowana w pasażu pomiędzy ceglaną fabryką i nowoczesnym gmachem.



Przebite wieże

Od narożnika skrzyżowania pokonujemy kilkaset metrów al. Piłsudskiego w stronę Olechowa. Po chwili dojdziemy do gmachu, w którym teraz urzęduje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Tu powstanie AURUS, bo taką nazwę ma gmach, który wzniesie kielecki deweloper firma Echo Investment. Biurowiec będzie miał kształt trzech równolegle do siebie ustawionych wież przebitych na osi łącznikiem. Jego elewacje zostaną wykonane z jasnej okładziny kamiennej i szkła. Budowa Aurusa ma się rozpocząć jeszcze tego lata. Zakończyć - w grudniu przyszłego. Nowoczesny biurowiec to nie pierwsza łódzka przygoda kieleckiego inwestora. Echo Investment zmodernizowało kilka lat temu jeden z wieżowców przy al. Piłsudskiego. Dzięki remontowi przy skrzyżowaniu alei z ul. Sienkiewicza stoi charakterystyczny biurowiec o niebiesko-szklanej elewacji.



Zdecyduje sąd

Wracamy na róg skrzyżowania i skręcimy w ul. Kopcińskiego. Po przejściu niecałych trzystu metrów zobaczymy czteropiętrową fabrykę z cegły wzniesioną w 1907 roku przez polskiego przedsiębiorcę Henryka Dziembora, rozbudowaną i nadbudowaną współczesną architekturą. Biurowiec przy ul. Kopcińskiego 73 i 75 to projekt firmy HAMMERmed, która dziś w budynku fabryki prowadzi hurtownię. Jego realizacja będzie jednak uzależniona od działań sądu, który musi wyznaczyć dla sąsiedniej działki kuratora. Wszystko przez jej nieuregulowany stan prawny i problemy z wydaniem decyzji o warunkach zabudowy.



Próchnik zmieniony

Tym razem czeka nas dłuższy spacer. Ulicą Kopcińskiego i alejami Rydza-Śmigłego przemierzymy niemal 1,5 kilometra i dojdziemy do ulicy Milionowej. Jednak już na długo przed dotarciem do miejsca, gdzie działały dawne zakłady Próchnik, zobaczymy szklane wieże biurowca CROSS POINT. Opustoszały przez lata budynek, związany z głośną w Łodzi aferą korupcyjną, kupił na licytacji warszawski deweloper Mermaid Properties. Postanowił zamienić ruinę w nowoczesny biurowiec. Z dawnego Próchnika zostały tylko stropy i słupy konstrukcyjne. Jego nowa elewacja będzie wykonana ze szkła i ciemnych paneli, a sam budynek podwyższony o dwa piętra. W drugim etapie inwestycji między zmodernizowanym gmachem a aleją Rydza-Śmigłego powstaną dwie połączone ze sobą 15-kondygnacyjne wieże, zbudowane na planie nieco skrzywionej litery H. Pierwsze efekty prac nad Cross Pointem, a dokładniej gotową część biurowca zobaczymy w pierwszej połowie przyszłego roku. Mermaid Properties stawia w Łodzi nie tylko na ekskluzywne powierzchnie biurowe, ale również na budowę mieszkań. Te powstaną tuż obok biurowca.



Biurowiec u Scheiblera

Z narożnika, przy którym stanie Cross Point, widać dawne imperium łódzkiego fabrykanta Karola Scheiblera. Naszą wycieczkę będziemy kontynuować właśnie tam. Ulicą Milionową dojdziemy do Przędzalnianej. Skręcimy w nią i pójdziemy w stronę centrum. Po lewej stronie miniemy przędzalnię, która z fabryki została zamieniona na mieszkania. Na rogu z ulicą Tymienieckiego skręcimy w lewo, a chwilę potem w prawo. Ulicą Księży Młyn, a potem Kocim Szlakiem dotrzemy do ulicy Fabrycznej, gdzie naprzeciwko parku Źródliska zobaczymy TEXTORIAL PARK. To biurowiec w odrestaurowanym dawnym magazynie Scheiblera. Obok niego inwestor, brytyjska firma St. Paul's Development, wzniosła dwa nowe budynki. Wszystkie razem stworzyły kompleks biurowy połączony szklanym patio. Nowe budynki będą miały po trzy piętra i elewację wykonaną z szarej cegły i szkła. Na terenie biurowca inwestor zrekonstruował nawet 170-metrową rampę wzdłuż budynku.


Nadbudowana fabryka

Kompleks Textorial Park to nie jedyny biurowiec w dawnej fabryce. Spacerując dalej ulicą Fabryczną, a potem Kilińskiego, Wigury i Sienkiewicza, przy skrzyżowaniu ostatniej z tych ulic z ul. Wigury zobaczymy centrum biurowe ZENIT, które powstało w budynku wzniesionym na przełomie XIX i XX wieku. Oryginalnie była to fabryka wyrobów dzierzganych Winklera i Gaertnera, potem należała m.in. do rodziny Eitingtonów. Teraz firma Zenit stworzyła tam biurowiec. Fabryka została nadbudowana, a na fasadzie ostatniego piętra zostały powtórzone niektóre z detali z niższych pięter. Ciekawe elementy wystroju pojawią się wewnątrz budynku. Powstanie tam atrium doświetlające pomieszczenia biurowe, a na klatkach schodowych i korytarzach będą widoczne kolorowe rury, w których zostaną schowane instalacje.

Z dbałością o detal

Kilkaset metrów dalej, również w fabryce powstanie centrum biznesowe SYNERGIA. Aby do niego dotrzeć trzeba przejść ul. Wigury do al. Kościuszki. Skręcimy w prawo i zobaczymy biura w budynkach dawnych zakładów wyrobów wełnianych i bawełnianych Adolfa Daubego. Kompleks rozciąga się od alei do ul. Wólczańskiej. Budynek sąsiadujący z sądem zostanie nadbudowany. Cegły fabryki od strony zachodniej kompleksu oczyszczone. Na elewacje powrócą odrestaurowane detale architektoniczne. Po renowacji istniejących budynków Synergia zostanie powiększona o trzeci budynek. Ten zapełni lukę między dawną fabryką Daubego a siedzibą sądu okręgowego. Synergię wybuduje łódzka firma Inter-Mar, która dzisiaj jest właścicielem wspomnianego wcześniej centrum biznesowego Faktoria przy ul. Dowborczyków.

Nowym pasażem do ulicy Wólczańskiej

Z alei Kościuszki ruszymy na południe i po chwili dotrzemy do UNIVERSITY BUSINESS PARK. Ten biurowiec, podobnie jak Synergia, powstanie między aleją a ul. Wólczańską, ale zostanie wybudowany od podstaw. Kompleks stworzą dwa budynki zaprojektowane na planie litery H. Będą miały po sześć pięter i elewacje wykonane z matowych grafitowych paneli oraz szkła. Między budynkami powstanie zielony dziedziniec z ławkami i oświetleniem. Będzie to otwarty dla pieszych pasaż łączący al. Kościuszki z ulicą Wólczańską. Na terenie kampusu zostaną zachowane części dwóch ścian fabryki, która tu kiedyś stała. Pierwsza - od strony alei - ponieważ pnie się po niej stara winorośl. Druga - od strony ulicy Wólczańskiej - ze względu na ciekawy secesyjny motyw na fasadzie. Ta ściana zostanie jednocześnie wykorzystana jako brama wjazdowa na teren University Business Park. Biurowiec wzniesie jeden z największych deweloperów w naszej części Europy - firma Globe Trade Center.



Zostaną żeliwne słupy

Nasz spacer kontynuujemy al. Kościuszki, którą dojdziemy do al. Mickiewicza. Tam skręcimy w lewo i dojdziemy do skrzyżowania z ul. Żeromskiego. Nieco w głębi kwartału przy jego północno-wschodnim rogu zobaczymy kolejny zmodernizowany budynek z rudej cegły. W nim biura stworzy firma Agraf, która podobną inwestycje zrealizowała już w sąsiadującym z fabryką budynku. Podobnie jak w Synergii i Zenicie, tak i w tym wypadku gmach został nadbudowany. Obok budynku, jako elementy małej architektury, zostaną wykorzystane oryginalne słupy żeliwne z wnętrza fabryki.



Niewiadoma wysokość

Spacer zakończymy przy biurowcu ZIELONA OFFICE. Dojdziemy tam al. Mickiewicza, z której skręcimy w prawo w al. Włókniarzy. Przy skrzyżowaniu z ul. Zieloną stanie biurowiec wzniesiony przez firmę Teem Development. Ma to być 30-piętrowa wieża o kształcie elipsy, której elewacja będzie wykonana ze szkła. Wysokość ostatniego z opisanych przez nas biurowców nie jest jednak jeszcze przesądzona. Teren, na którym ma stanąć, znajduje się w obszarze, gdzie wielkość zabudowy ograniczają przepisy związane z bezpieczeństwem łódzkiego lotniska. To Urząd Lotnictwa Cywilnego przesądzi o jego ostatecznej wysokości.


Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź